Mersin
22 May, 2024, Wednesday
 • DOLAR
  32.42
 • EURO
  34.83
 • ALTIN
  2403.5
 • BIST
  10208.65
 • BTC
  59618.85$

Wilbekin ve Larkin’in statüleri elinden alındı

06 October 2023, Friday 10:36

TBF’nin Shane Larkin ve Scottie Wilbekin hakkında aldığı kararın ardından Milli Takım kan kaybetti. A Milli Erkek Basketbol Takımı’na davet edilmelerine rağmen kampa katılmadığı iddia edilen Larkin ve Wilbekin, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun verdiği ceza nedeniyle “devşirme” statüsünü kaybetmesi basketbolseverler tarafından eleştirildi.

Eleştirilerin ana odağında TBF Başkanı Ömer Onan ve Milli Takım Antrenörü Ergin Ataman yer aldı. Milli Takımın, başarısız geçen eleme maçlarının ardından Koç Ergin Ataman, faturayı davet edilmesine rağmen takıma katılmayan oyunculara kesmişti. Wilbekin konu hakkında açıklama yapmazken, Larkin’in yaptığı açıklamalar ise tüm basketbolseverleri yanında toplamasına neden oldu. Milli Takıma katılmaması nedeniye Ataman’ın sert eleştirilerine maruz kalan Larkin, TBF’nin verdiği ceza işleminin ardından ise açıklama yapmıştı. Larkin “Uzun süredir buradayım ve görev verildiği takdirde sakatlanma pahasına sahaya çıkıp elimden geleni yaptım. Türkiye’de olmaktan ve Türkiye adına oynamaktan her zaman gurur duydum. Ancak bu yaz sakatlığım sebebiyle Milli Takıma katılamadım ve bununla alakalı benden istenen tüm evrakları teslim ettim. Milli Takım Doktoru’na da gelip göründüm. Sakatlığımı onlar da onayladı. Bu süreçten gerçekten mutsuzum” açıklamasında bulunmuştu.

Şimdi gelinen noktada ise yönergenin ilgili maddesine göre, Milli Takıma katılmaması nedeniyle Disiplin Kurulu tarafında ceza alan oyuncular haklarını kaybederler. İşte bu madde gereğince “Devşirme” statüsünde olan Larkin ve Wilbekin artık yabancı pyuncu statüsüne düşerken, Milli Takım’dan da tamamen ayrılmış olacaklar.

Hiçbir sakatlığı olmayan yerli oyuncularımızdan Cedi Osman’ın dahi katılmamasına rağmen federasyonun herhangi bir yaptırım uygulamaması ancak sakatlığı Milli Takım Doktorlarınca teyit edilen Larkin’e verilen ceza basketbolseverlerin tepkisini çekti. Konuyla alakalı olarak birçok spor sever Larkin’e sosyal medya üzerinden destek mesajları atarken, bugüne kadar Türk Basketboluna verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

Anadolu Efes ile birlikte Türkiye’ye kulüpler bazındaki en önemli kupa olan EuroLeague’i kazandıran bu kupada MVP unvanını alan Larkin’e yapılan bu haksızlığın ortaya çıkardığı tek bir anlam var. Başarısız geçen turnuvanın ardından yönetici kadrosunun suçu birine mal etme çabası. Ve ne yazıktır ki verdikleri bu çaba turnuvada dahi olmayan birine yani Larkin’e. Bundan sonra Larkin artık yok. Bir sonraki turnuvada fatura kime kesilecek ya da hedef tahtasına kim koyulacak hep beraber izleyip göreceğiz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum